ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της υποβιβασμένης Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-3), ένα αποτέλεσμα που την φέρνει κοντά στην παραμονή στην Premier League, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε τεράστιο “διπλό” και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Premier League, επικρατώντας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-1, για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η νίκη αυτή ανέβασε την Νότιγχαμ Φόρεστ στους 29 βαθμούς και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Θυμίζουμε ότι η Σέφιλντ Γιουνάιτετ έχει ήδη υποβιβαστεί στην Championship (16 β).

Ο Ντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17΄ από την… άσπρη βούλα, αλλά η Νότιγχαμ είχε έτοιμη την απάντηση… Μετά από δέκα λεπτά ο Χάντσον-Οντόι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γέιτς χάρισε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 69΄ ο Χάντσον-Οντόι ξαναχτύπησε και η Νότιγχαμ πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ πέτυχε ένα σημαντικό “διπλό” στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη τη νέα σεζόν (56 β.), κρατώντας την Μπέρνλι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα (24 β.), μετά το 4-1 του “Τουρφ Μουρ”.