ΕνημέρωσηΠολιτική

Αγγλία: Η Άρσεναλ νικήτρια στο ντέρμπι, 3-1 τη Λίβερπουλ

Τα τραγικά λάθη του Άλισον στο 67΄ και στο 90΄+2 έδωσαν την ευκαιρία στην Άρσεναλ να πάρει τεράστια νίκη επί της Λίβερπουλ με 3-1 στο ντέρμπι κορυφής της 23ης αγωνιστικής της Premier League, βάζοντας «φωτιά» στη μάχη του τίτλου.

Μετά από 7 νίκες στα 8 τελευταία ματς (είχε μόνο μία ισοπαλία με την Φούλαμ), η Λίβερπουλ γνώρισε την ήττα στο «Εμιρέιτς και, πλέον, η Άρσεναλ την πλησίασε στο -2, ενώ η Σίτι με δύο ματς λιγότερα (το πρώτο τη Δευτέρα 5/02 στην έδρα της Μπρέντφορντ) έχει την ευκαιρία να προσπεράσει και να βρεθεί αυτή στο «ρετιρέ», αρκεί να μην έχει απώλειες.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε στο 14΄ με τον Σάκα, αλλά οι «κόκκινοι» έφεραν το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Γκάμπριελ. Στο δεύτερο μέρος κι ενώ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε τον έλεγχο του αγώνα, στο 67΄ από το τραγικό σφάλμα του Άλισον (βγήκε να διώξει τη μπάλα κι έπιασε αέρα) η Άρσεναλ βρήκε το γκολ της νίκης με τον Μαρτινέλι να πλασάρει σε άδεια εστία!

Από το 88΄ το έργο των φιλοξενούμενων για να «σώσουν την παρτίδα» έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κονατέ. Τα πάντα τελείωσαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τροσάρ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Άλισον, σφραγίζοντας το «τρίποντο» των «κανονιέρηδων».

Η 23η αγωνιστική:

Έβερτον-Τότεναμ 2-2 (30΄ Χάρισον, 90΄+4 Μπράνθγουεϊτ – 4΄, 41΄ Ριτσάρλισον)

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 4-1 (3΄ Ντανκ, 33΄ Χίνσελγουντ, 34΄ Μπουονανότε, 85΄ Ζοάο Πέδρο – 71΄ Ματέτα)

Μπέρνλι-Φούλαμ 2-2 (71΄, +90΄ Φοφανά – 17΄ Παλίνια, 21΄ Ροντρίγκο Μουνίς)

Νιούκαστλ-Λούτον 4-4 (7΄, 23΄ Λόνγκσταφ, 67΄ Τρίπερ, 73΄ Μπαρνς – 21΄ Όσο, 40΄ Μπάρκλεϊ, 59΄ πεν. Μόρις, 62΄ Αντεμπάγιο)

Σέφιλντ Γιουν.-Άστον Βίλα 0-5 (12΄ ΜακΓκιν, 16΄ Γουάτκινς, 20΄ Μπέιλι, 30΄ Τίλεμανς, 47΄ Μορένο)

Μπόρνμουθ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (5΄ Κλάιφερτ – 45΄ Χάντσον-Οντόι)

Τσέλσι-Γουλβς 2-4 (19΄ Πάλμέρ, 86΄ Σίλβα – 22΄, 63΄, 82΄πεν. Κούνια, 43΄ αυτ. Ντισασί)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 3-0 (23΄ Χόιλουντ, 49΄,84΄ Γκαρνάτσο)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-1 (14΄ Σάκα, 67΄ Μαρτινέλι, 90΄+2 Τροσάρ – 45΄+3 αυτ. Γκάμπριελ)