ΕνημέρωσηΠολιτική

Ένας… Κέβιν Πόρτερ δεν φέρνει την άνοιξη, με 89-85 νίκησε το Λαύριο τον ΠΑΟΚ!

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Καρδίτσα, το Λαύριο πήρε την πρώτη νίκη του στα πλέι άουτ, επικρατώντας εντός έδρας με 89-85 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ, στην Basket League. H παρουσία του ΝΒΑερ Κέβιν Πόρτερ και η αντεπίθεση του «Δικέφαλου του Βορρά» δεν… πτόησαν το Λαύριο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα «έπιασε» τον ΠΑΟΚ, στον βαθμολογικό πίνακα, με 9-15.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουράτος με 29 πόντους, ενώ μοίρασε και 9 ασίστ, αλλά μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Ο Μάρκους Θόρντον πρόσθεσε 16 πόντους για τους νικητές.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο Μίχαλ Μίχαλακ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ που είδε τον Φρίντρικσον να τραυματίζεται στο τελευταίο λεπτό. Στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη και στον ΠΑΟΚ ο Κέβιν Πόρτερ, είχε συγκομιδή 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ υπέπεσε και σε 5 λάθη, σε 25:43’’.

Αλλαγές στο προβάδισμα είχε η πρώτη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά (2-7) και το Λαύριο ν’ αντιδρά (17-15) Ο ΜακΝις βοήθησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προσπέρασει εκ νέου (17-21), με τον Θόρντον να ισοφαρίζει (22-22) και τον Τσαϊρέλη να διαμορφώνει το 22-24 στο 10ο λεπτό. Ακολούθησε μάχη σώμα με σώμα στη 2η περίοδο, όταν ο Μίχαλακ βγήκε μπροστά για τον ΠΑΟΚ (24-29), ενώ ο Μουράτος έβαλε την «υπογραφή» του στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που ξέφυγαν και με +8 (47-39). Το τρίποντο του Τσιακμά έφερε στο -5 τον ΠΑΟΚ (47-42), που ήταν και το σκορ του α΄ μέρους.

Έξω από τα 6.75, με διαδοχικά τρίποντα, το Λαύριο πήρε διαφορά 11 πόντων (53-42), αλλά και 12 (68-56), στο 26ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις και το Λαύριο έκλεισε με διψήφια τιμή διαφοράς την 3η περίοδο (72-62). Το +15 (81-66) δεν… άργησε για τους γηπεδούχους, αλλά ο ΠΑΟΚ θα τα έδινε όλα για την ανατροπή, η οποία όμως δεν επετεύχθη. Ο Πόρτερ «υπέγραψε» σερί 10-0 για το -5 του ΠΑΟΚ (81-76), στο 35ο λεπτό. Το τρίποντο του Μουράτου έδωσε έναυσμα για προβάδισμα με +10 (86-76) για το Λαύριο. Πόρτερ και Μαργαρίτης πέτυχαν καλάθια για το 87-83 στο 38’. Όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος, ο Καστανέδα είχε 0/2 βολές από τη γραμμή στα 11,2’’ πριν το τέλος, ενώ ο Άλστον με φόλοου μείωσε σε 87-85, στα 3,2’’. Στη συνέχεια, ο Τσιακμάς έκανε αντιαθλητικό στον Καστανέδα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 12 (3), Μουράτος 19 (4), Γκρόμοβς 4, Θόρντον 16 (3), Καστανέδα 13 (1), Ζάρας 7 (1), Χόρχλερ 11 (1), Δεϊμέζης

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝίς 14, Σχίζας, Φρίντρικσον 11, Άλστον 3, Πόρτερ 14 (2), Τσιακμάς 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Μαργαρίτης 6, Ουίλιαμς 4, Αρσενόπουλος 4, Μίχαλακ 18 (4)