ΕνημέρωσηΟικονομία

Αγγλία: Η Λίβερπουλ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο «Ολντ Τράφορντ»

Η Λίβερπουλ κατάφερε να σταθεί όρθια στο ντέρμπι στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-2), για την 32η αγωνιστική της Premier League, και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «κόκκινοι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν την τεταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, προκειμένου να διατηρήσουν το προβάδισμα σε σχέση με τους άλλους δύο διεκδικητές του τίτλου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

TA ΗΙGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Και η ισοπαλία όμως είναι ένα καλό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ωστόσο οι «ρεντς» απέκτησαν «συγκάτοικο» στην κορυφή της βαθμολογίας την Άρσεναλ, η οποία είναι τυπικά πρωτοπόρος, καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων από τη Λίβερπουλ (+48 έναντι +44).  Το σημερινό ντέρμπι με τους «κόκκινους διαβόλους» ήταν το πρώτο δύσκολο ματς για τη Λίβερπουλ, καθώς την Πέμπτη (11/4) έχει να δώσει και το πρώτο παιχνίδι με την Αταλάντα για την προημιτελική φάση του Europa League.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν τους γηπεδούχους και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λουίς Ντίας στο 23ο λεπτό, έχοντας την υπεροχή και τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α’ μέρους.

Στην επανάληψη όμως η Γιουνάιτεντ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και πίεσε ψηλά τη Λίβερπουλ. Κατάφερε μάλιστα γρήγορα να ισοφαρίσει με τον Φερνάντες (50′) και με ενισχυμένη ψυχολογία συνέχισε να πιέζει και στο 67ο λεπτό ο Μέινου κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέσει την αντίπαλη εστία. Η πίεση καρποφόρησε στο 84ο λεπτό με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι.