ΕνημέρωσηΟικονομία

NBA: Τέταρτη διαδοχική ήττα για τους Μπακς, 122-109 από τους Νικς

Σε κακή αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι Μπακς λίγο πριν την έναρξη των playoffs του NBA. Τα «ελάφια» ηττήθηκαν με 122-109 από τους Νικς στο Μιλγουόκι και πλέον η μάχη για τη δεύτερη θέση της Ανατολής έχει «φουντώσει». Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα και η έκτη στα τελευταία επτά ματς για τους Μπακς, που με ρεκόρ 47-31 κρατάνε «με νύχια και με δόντια» τη δεύτερη θέση της Περιφέρειας. Σε «απόσταση αναπνοής» ακολουθούν το Ορλάντο και η Νέα Υόρκη με ρεκόρ 46-32 ενώ στην πέμπτη θέση βρίσκεται το Κλίβελαντ με ρεκόρ 46-33.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του Μιλγουόκι, που είδε τον Κρις Μίντλετον να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Ο «Giannis» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (10/19 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/11 βολές), 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Από εκεί και πέρα ο Μπόμπι Πόρτις είχε 24 πόντους (4/6 τρίποντα) ενώ 23 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά (1/7 τρίποντα) πρόσθεσε ο Ντέιμιαν Λίλαρντ.

Για τους Νικς ο Τζέιλεν Μπράνσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 43 πόντους και 8 ασίστ. Μάλιστα, σε πέντε φετινά παιχνίδια κόντρα στους Μπακς ο Μπράνσον έχει μέσο όρο 37,2 πόντων αποδεικνύοντας ότι τα «ελάφια» αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα στο να τον περιορίσουν.

Εξαιρετικός ήταν για ακόμη ένα ματς ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 26 πόντους (8/11 τρίποντα) ενώ 18 πόντους με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Αϊζέια Χάρτενσταϊν και 15 πόντους ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Μπόστον Σέλτικς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (10/4) στις 02:30 στο Μιλγουόκι.