ΑθλητισμόςΕνημέρωση

H Ατλέτικο Μαδρίτης και η Ντόρτμουντ ήταν οι ομάδες που συμπλήρωσαν το παζλ των προημιτελικών για το Champions League, με τους «ροχιμπλάνκος» και τους Βεστφαλούς να αφήνουν εκτός συνέχειας Ίντερ και Αϊντχόφεν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με την Ντόρτμουντ πήραν τα δυο τελευταία εισιτήρια για τους «8» του Champions League, με την φάση των «16» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης να ολοκληρώνεται.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία είχε ηττηθεί με σκορ 1-0 στην Ιταλία, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλη κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 2-1 του 90λεπτου.

Εκεί το σκορ έμεινε αμετάβλητο με την αναμέτρηση να οδηγείται στα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι, η Ατλέτικο ήταν πιο ψύχραιμη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όμπλακ που απέκρουσε δυο εκτελέσεις, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε τη νίκη με σκορ 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στην άλλη αναμέτρηση Ντόρτμουντ και Αϊντχόφεν μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, είχαν αφήσει «ανοιχτούς» λογαριασμούς, τους οποίους έλυσαν στην Βεστφαλία.

Η Ντόρτμουντ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και έκανε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, σε αντίθεση με την Αϊντχόφεν, η οποία δεν κατάφερε να σκοράρει και μοιραία έμεινε εκτός Champions League, με τους Ολλανδούς ωστόσο να «πέφτουν» με ψηλά το κεφάλι.

Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0

Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.

To άρθρο Champions League: Η Ατλέτικο άφησε εκτός την Ίντερ, αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Ντόρτμουντ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .