ΕνημέρωσηΟικονομία

Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων: Χάλκινο μετάλλιο για τον Κυριαζή στον ακοντισμό

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στον ακοντισμό ο Γιάννης Κυριαζής, στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων στη Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Έχοντας καλύτερη βολή στα 80,52 μ. κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση σε έναν αγώνα που είχε έντονο συναγωνισμό. Ο αθλητής του Θωμά Κυριαζή ξεκίνησε τον αγώνα με 78,99 μ., συνέχισε με 78,05 μ. και στην τρίτη βολή έβγαλε τα 80,52 μέτρα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Συνέχισε με 76,47 μ. και δύο άκυρες βολές. Πρώτος ήταν ο Ουκρανός Άρτουρ Φελφνέρ με 81,89 μ. και ακολούθησε ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Νόβατς με 80,73 μέτρα.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης έκανε καλό αγώνα στη σφαιροβολία και κατέλαβε την έβδομη θέση στη διοργάνωση, έχοντας καλύτερη βολή στα 19,30 μ. στην τρίτη του προσπάθεια.

Ο αθλητής του Γιώργο Μποτσκαριώβ ξεκίνησε τον αγώνα με 18,62 μ., ακολούθησαν 18,59 μ., τα 19,30 μ. και τα 18,73 μ., 19,16 μ. και 18,77 μέτρα. Την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Ιταλός Ζάνε Γουέιρ με 21,55 μ. με τον Σκοτ Λίνκολν να ακολουθεί με 20,98 μ. και τον Μεσούντ Πέρεζ να είναι τρίτος με 20,58 μέτρα. Ο Λεονάρντο Φάμπρι δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς.