ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Πρέμιερ Λιγκ: Ασύλληπτη ανατροπή από την Τσέλσι, 4-3 τη Γιουνάιτεντ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Σε μία αδιανότητη ανατροπή… στην ανατροπή προχώρησε η Τσέλσι επικρατώντας με το απίστευτο κι όμως αληθινό 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «ματς της χρονιάς» (31η αγωνιστική) της Premier League.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για την πιο επική νίκη των Λονδρέζων στη σεζόν, κυρίως για τον τρόπο που ήρθε με τα δύο γκολ του Κόουλ Πάλμερ στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων (90’+10 και 90’+11) κι ενώ οι «μπέμπηδες» ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν το δικό τους τρομερό come back από το 0-2 σε 3-2!

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

TA ΗIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφερε προς στιγμή τα πάνω κάτω με πρωταγωνιστή τον 19χρονο Αργεντινό, Αλεχάντρο Γκαρνάτσο. Οι «μπλε» του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκαναν το ιδανικότερο ξεκίνημα στην έδρα τους, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων (στο 4′ με τον Γκάλαχερ και στο 19′ με το πέναλτι του Πάλμερ), ωστόσο, σε διάστημα πέντε λεπτών (34′ – 39′) οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τους Γκαρνάτσο και Φερνάντες.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67′ ο νεαρός επιθετικός των «μπέμπηδων», Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, «χτύπησε» ξανά μετά από ασίστ του Άντονι και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά τη Γιουνάιτεντ, που έδειχνε έτοιμη να επεκτείνει το αήττητο σερί της απέναντι στην Τσέλσι σε 13ο ματς πρωταθλήματος και 8ο σερί μέσα στο Λονδίνο!

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδοχόχο», που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Κόουλ Πάλμερ. Ο 21χρονος μέσος στο 10ο λεπτό των καθυστερήσων (αρχικά είχαν υποδειχθεί οκτώ από το διαιτητή) ισοφάρισε σε 3-3 πάλι με πέναλτι, που κέρδισε ο Μαντουέκε από τον Νταλότ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό θα ήταν το τελικό στο παιχνίδι, στο 90’+11 ο Πάλμερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του ΜακΤόμινέι κατέληξε στα δίχτυα του Ονάνα για να «γραφτεί» με αυτό τον τρόπο το 4-3!

Πάντα στο ρετιρέ η Λίβερπουλ

Το φοβερό γκολ του Αλέξις ΜακΑλιστερ στο 77ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στη Λίβερπουλ, στο 90΄ ο Χάκπο «κλείδωσε» το «τρίποντο» και με το τελικό 3-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ οι «κόκκινοι» παρέμειναν στην κορυφή της Premier League, οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «καρδιοχτύπησε» απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, ωστόσο, ο «νόμος του Άνφιλντ» λειτούργησε γι΄ άλλη μια φορά και ο σύλλογος του Μερσεϊσάιντ εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο!

Η 7η σερί νίκη της Λίβερπουλ απέναντι στις «λεπίδες» ήρθε με πάρα πολύ δύσκολο τρόπο. Η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ δεν ξεχωρίζει ματς στην προσπάθεια που κάνει για να σωθεί. Στάθηκε τυχερή στο 58΄, καθώς ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μπράντλεϊ και μέχρι το 77′ είχε το βαθμό στις αποσκευές της, ωστόσο, ο ΜακΆλιστερ με πραγματικό «δυναμίτη» έξω από την περιοχή «κάρφωσε» τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Γκρμπιτς και με αυτό το υπέροχο τέρμα «έγραψε» το 2-1 (οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 17΄ με τον Νούνιες).

Στο 90΄ ο Χάκπο, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, «κλείδωσε» την 21η νίκη της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα.