ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Η Άρσεναλ ήταν “κυρίαρχη” στο ντέρμπι κορυφής με τη Λίβερπουλ στην Premier League και πήρε επιβλητική νίκη με 3-1, βάζοντας “φωτιά” στη… μάχη για τον τίτλο στο πρωτάθλημα Αγγλίας.

Όντας καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ από το 14′ με τον Σάκα και δεν… αγχώθηκε ούτε με την ισοφάριση της Λίβερπουλ με αυτογκόλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μαρτινέλι στο 67′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “κανονιέρηδες” και η αποβολή του Κονάτε στο 88′, τους επέτρεψε να βρουν και ένα τρίτο γκολ με τον Τροσάρ στις καθυστερήσεις για να “σφραγίσουν” τη νίκη τους. Η Άρσεναλ μείωσε έτσι στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από τη Λίβερπουλ στην πρώτη θέση της Premier League, με τη Μάντσεστερ Σίτι να είναι στο -5 από την κορυφή, έχοντας όμως και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Οι τρεις ομάδες φαίνεται ότι θα “παλέψουν” έτσι μέχρι τέλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Αγγλία.

To άρθρο Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-1: Νίκη στο ντέρμπι και «φωτιά» στην κορυφή της Premier League από τους «κανονιέρηδες» δημοσιεύτηκε στο NewsIT .