ΕνημέρωσηΠολιτική

Ανατολή – Δύση 211-186: Πολυβόλα κατά ριπάς στη βραδιά των ρεκόρ

Η Ανατολή ήταν η μεγάλη νικήτρια του All Star Game 2024 καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 211-186 της Δύσης, σε μια βραδιά που τα ρεκόρ έσπαγαν το ένα μετά το άλλο. Αρχικά οι 211 πόντοι είναι ρεκόρ σε All Star Game σπάζοντας το φράγμα των 200, όπως και τα 42 τρίποντα που πέτυχε η νικήτρια ομάδα που είχε ως αρχηγό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Φυσικά ρεκόρ συνιστούν τόσο οι 104 πόντοι των νικητών στο πρώτο ημίχρονο και ακολούθως οι 107 που σκόραραν στο δεύτερο μέρος. Φυσικά οι 397 πόντοι που σημειώθηκαν συνολικά από τις δύο ομάδες αποτελεί ρεκόρ επίτευξης πόντων σε All-Star Game.

Για τους νικητές σπουδαίο ματς έκαναν ο Λίλαρντ με 39 πόντους, ενώ ο Μπράουν είχε 36 και ο Χαλιμπέρτον σκόραρε 32. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξίσουν εντυπωσιακός καθώς σημείωσε 23 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ και μια ασίστ, όμως σαν αρχηγός ήταν αυτός που παρέλαβε το τρόπαιο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Από την πλευρά της Δύσης που δεν δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί, ο Τάουνς είχε 50 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 31 πόντους μέτρησε ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ.

«Καυτός» Χαλιμπάρτον στο ξεκίνημα με 5/5 τρίποντα

Η ομάδα της Ανατολής με τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον να ξεκινάει «καυτός» την αναμέτρηση με 5/5 τρίποντα, έκλεισε το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενη με 47-53, δείχνοντας τις διαθέσεις της.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο συνεχίστηκε το υψηλό σκορ, με την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο με επί μέρους 42-51, να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (104-89), με τους 193 πόντους να αποτελούν ρεκόρ σε ένα ημίχρονο για το All-Star Game.

Η Ανατολή συνέχισε την κυριαρχική εμφάνιση κόντρα στη Δύση και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 160-136 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο, «καθαρίζοντας» από νωρίς τη νίκη.

Στη τέταρτη περίοδο η Ανατολή και πάλι είχε τα ηνία του αγώνα φτάνοντας με άνεση στη νίκη, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του τον θρίαμβο της ομάδας του.

Μάλιστα με τρίποντο του “καυτού” Χαλιμπάρτον, η Ανατολή έφθασε τους 200 πόντους.