ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε λίγα λεπτά μακριά από τον αποκλεισμό, αλλά με δύο γκολ στο φινάλε κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου πήρε τη νίκη με 2-1 στον αγώνα ρεβάνς των ημιτελικών του Champions League και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Μετά το 2-2 στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης “πίεσε” την Μπάγερν Μονάχου σε όλο το ματς και είχε δοκάρι, ακυρωμένο γκολ και πολλές ακόμη ευκαιρίες, αλλά ήταν οι “Βαυαροί” αυτοί που άνοιξαν το σκορ με ένα τρομερό τέρμα του Αλφόνσο Ντέιβις στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Τούχελ κράτησε το προβάδισμα πρόκρισης μέχρι και το 85ο λεπτό του αγώνα, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε έναν αναπάντεχο ήρωα στη συνέχεια, στο πρόσωπο του Χοσελού. Ο Ισπανός επιθετικός πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 81′ και πέτυχε δύο γκολ για την ολική ανατροπή της “Βασίλισσας”.

Στο 88′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Νόιερ σε σουτ του Βινίσιους και πλάσαρε από κοντά για την ισοφάριση της ομάδας του και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά από πάσα του Ρούντιγκερ για το 2-1 στο ματς. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, αλλά μέτρησε μέσω VAR. Η Μπάγερν Μονάχου από την πλευρά της βρήκε δίχτυα με τον Κέιν στην τελευταία φάση του αγώνα, με το γκολ να μη μετράει όμως για οφσάιντ στο ξεκίνημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης την έριξε έτσι στο… καναβάτσο με τη “μυθική” ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ για το τρόπαιο της διοργάνωσης.

To άρθρο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 2-1: Στον τελικό του Champions League η «Βασίλισσα» με «μυθική» ανατροπή στο φινάλε δημοσιεύτηκε στο NewsIT .