ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ο Στέφανος Ξένος επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στους πρώτους γύρους του 59ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καράτε και έφθασε με ευκολία μέχρι τον τελικό στην κατηγορία -60κ, όπου και θα διεκδικήσει ένα ιστορικό χρυσό μετάλλιο.

Όντας παγκόσμιος πρωταθλητής και Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Ξένος έχει την ευκαιρία να γίνει μόλις ο δεύτερος Έλληνας καρατέκα, με τίτλους σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα καράτε, μέσα σε ένα χρόνο. Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι ο Αλβανός, Όργκες Αρίφι.

Η ενημέρωση από την ομοσπονδία του καράτε

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Στέφανος Ξένος στο 59ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών Γυναικών. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής και Νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης στην κατηγορία -60κ, προκρίθηκε στον τελικό με τέσσερις νίκες οι οποίες σημειώθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία: 5-2 τον Χάμιλ (Σκωτία), 3-0 τον Νούρι (Σουηδία), 5-1 τον Ελ Αμίν Εγιάλ (Γαλλία) και 9-3 στον ημιτελικό (!) τον Βέλγο Αμπντελμακί.

Έτσι, βρίσκεται ένα βήμα πριν από ένα πολύ μεγάλο επίτευγμα, ένα ορόσημο στα χρονικά του ελληνικού καράτε. Σε περίπτωση νίκης επί του Αλβανού Όργκες Αρίφι το Σάββατο (19:25) θα γίνει ο δεύτερος Έλληνας καρατέκα που θα είναι εν ενεργεία Πρωταθλητής Κόσμου και Ευρώπης, καθώς το μετάλλιο του Ζαντάρ έρχεται αμέσως μετά το χρυσό που κατέκτησε τον περασμένο Οκτώβριο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Ο μοναδικός που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο, ήταν ο Δημήτρης Τριανταφύλλης το 2010.

Οι επιτυχίες του Ελληνικού καράτε δεν σταμάτησαν στην εξασφάλιση ενός μετάλλιού από τον Ξένο. Κατά τη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, οι αθλητές και αθλήτριές μας πραγματοποίησαν εντυπωσιακές εμφανίσεις και έθεσαν τις βάσεις για ακόμα τρία μετάλλια:

Στα -67κ ο Γιώργος Μπαλιώτης νίκησε τους Στεπάνοφ (Λετονία), Ταμίμ (Λουξεμβούργο) και ηττήθηκε από τον Μαυροβούνιο Ντούλοβιτς ο οποίος έφτασε έως τον τελικό. Έτσι, «τράβηξε» στα ρεπεσάζ τον πρωταθλητή του ΑΣ Οδυσσέα, ο οποίος νίκησε τον Εζντεμίρ (Γερμανία) και πέρασε στον «μικρό» τελικό, όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει τον Κροάτη Μπόραν Μπέρακ.

To άρθρο Ο Στέφανος Ξένος εξασφάλισε το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε και ετοιμάζεται να γράψει ιστορία δημοσιεύτηκε στο NewsIT .