ΑθλητισμόςΕνημέρωση

WRC: Δύσκολα θα χάσουν οι Ogier- Landais την πρώτη θέση στο βάθρο στο Ράλλυ της Πορτογαλίας

Σε λίγα λεπτά (09.05) ξεκινάει η 19η ειδική διαδρομή του Ράλλυ στην Πορτογαλία και οι Γάλλοι Sebastien Ogier- Vincent Landais με το TOYOTA GR YARIS Rally 1 Hybrid ετοιμάζονται να «πυροβολήσουν» και να ανοίξουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τους Εσθονούς. Όμως οι Ott Tanak- Martin Jarveoja με HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid πηγαίνουν οριακά για να διεκδικήσουν την πρώτη θέση και περιμένουν να κάνει κάποιο λάθος ο Ogier.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Και φυσικά δεν ελπίζουν ο Ogier, που είναι 8 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, να κάνει κάποιο οδηγικό λάθος.

Οι Εσθονοί ποντάρουν σε μια άτυχη στιγμή. Γιατί το γαλλικό πλήρωμα στην 13η Ειδική Διαδρομή είχαν ένα κλατάρισμα και έχασαν την πρώτη θέση. Όμως γρήγορα έκαναν αντεπίθεση, κέρδισαν το χαμένο έδαφος και πέρασαν τους Εσθονούς. Το πρωί η διαφορά τους ήταν 11.9’’ που όμως είναι αρκετά όταν έχεις τους Ogier- Landais να «πετούν» για την πρώτη θέση.

Οι σημερινές ειδικές διαδρομές

Στην τρίτη θέση ακολουθεί άλλο ένα Ηyundai i20 Rally1 με τους Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe που δεν έχουν ελπίδες για κάτι καλύτερο αφου η διαφορά τους από τους πρωτοπόρους είναι 59.5’’