ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: Έκανε το καθήκον του και τώρα Άστον Βίλα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της Λαμίας με 4-1 και επέστρεψε στις νίκες στα πλέι οφ της Super League. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου και στρέφει το βλέμμα της στον ιστορικό ημιτελικό με την Άστον Βίλα για το Conference League.

Ο Ολυμπιακός, έχοντας το μυαλό του στον ιστορικό ημιτελικό με την Άστον Βίλα τη Μεγάλη Πέμπτη, επικράτησε άνετα της Λαμίας με 4-1 στο “Γ. Καραϊσκάκης” για την όγδοη αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Τσικίνιο στο 24΄, ο Ναβάρο στο 27΄, ο Ποντένσε στο 52΄ και ο Αλεξανδρόπουλος στο 93΄ πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρολεύκων», που διατηρούν τις λιγοστές ελπίδες τους για τον τίτλο. Ο Τόσιτς στο 64΄ μείωσε για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, η οποία πίεσε στο τελευταίο μισάωρο κι έφτασε αρκετές φορές κοντά στην επίτευξη δεύτερου γκολ.

Ο αγώνας

Οι πολλές αλλαγές του Μεντιλίμπαρ φάνηκε να… μπερδεύουν λίγο τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο πρώτο 20λεπτο απείλησε μόνο μία φορά, όταν ο Μασούρας δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή, μετά το πολύ ωραίο γύρισμα του Ορτα. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν στο σκορ στο 24΄: εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ποντένσε και πάσα στον Τσικίνιο, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ. Τρία λεπτά αργότερα (27΄), ο Εσε έκλεψε τη μπάλα και με κάθετη μεταβίβαση έβγαλε τον Ναβάρο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, ο Ισπανός σκόραρε και ουσιαστικά «καθάρισε» από νωρίς το ματς.

Απαλλαγμένοι από το -όποιο- άγχος, οι γηπεδούχοι αναζήτησαν κι άλλα γκολ, αλλά τα σουτ του Εσε και του Ποντένσε δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο ξεκίνημα του β΄ μέρους (50΄), ο Κοσέλεφ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μασούρα. Στο 52΄, όμως, ο γκολκίπερ της Λαμίας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να διορθώσει το λάθος του Σιμόν, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Ποντένσε για να πετύχει το 3-0 με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Μασούρας δοκίμασε κάτι αντίστοιχο στο 55΄, αλλά αστόχησε απελπιστικά, ο Μεντιλίμπαρ έκανε αλλαγές και οι φιλοξενούμενοι… ξεθάρρεψαν. Προειδοποίησαν στο 61΄ με σουτ του Τσιλούλη που απέκρουσε ο Πασχαλάκης, μείωσαν στο 64΄ με πλασέ του νεοεισελθόντα Τόσιτς και είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο 77΄, όταν ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη (μετά από εξαιρετική πάσα του Τόσιτς), αλλά το πλασέ του έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός τελικά κράτησε τη νίκη και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αλεξανδρόπουλο, αλλά σίγουρα η εικόνα του τελευταίου ημιώρου προβλημάτισε τον προπονητή του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Τσικίνιο (58΄ Αλεξανδρόπουλος), Ορτα (84΄ Ελ Αραμπί), Βέζο, Κίνι, Μασούρας (73΄ Μαρτίνς), Ρίτσαρντς, Ναβάρο (73΄ Ελ Κααμπί), Εσε, Ρέτσος (58΄ Αμπι), Ποντένσε.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν (58΄ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες (46΄ Τερεζίου), Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (75΄ Τσούκαλος), Λέικ (84΄ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46΄ Βασιλαντωνόπουλος).

To άρθρο Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: Έκανε το καθήκον του και τώρα Άστον Βίλα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .