ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ο Βαγγέλης Παυλίδης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία

Η Αλκμαάρ του Βαγγέλη Παυλίδη τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος και θα αγωνίζεται στο Europa League της νέας περιόδου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο διεθνής Έλληνας επιθετικός.

Η Αλκμαάρ ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Ουτρέχτη στην τελευταία αγωνιστική, αν και προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο. Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, με κεφαλιά στο 37ο λεπτό, είχε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ, αλλά η αποβολή του Ντάνι Ντε Βιτ στο 60΄ άλλαξε τα δεδομένα και επέτρεψε στην Ουτρέχτη (που είχε κάτω από τα δοκάρια της τον Βασίλη Μπάρκα) να ισοφαρίσει.

Με το γκολ που πέτυχε σήμερα, ο Παυλίδης ολοκλήρωσε τη σεζόν με 29 τέρματα και μοιράστηκε την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με τον Λούουκ ντε Γιονγκ της πρωταθλήτριας Αϊντχόφεν, ο οποίος σκόραρε δύο φορές στο 3-1 της ομάδας του επί της Βααλβάικ.

Η τελευταία παρά την ήττα έμεινε στην κατηγορία, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της Εξέλσιορ, που την ίδια ώρα γνώριζε τη συντριβή με 4-0 στο γειτονικό ντέρμπι με τη Φέγενορντ. Ο Λάζαρος Λάμπρου έπαιξε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία θα υποχρεωθεί να δώσει μπαράζ παραμονής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής στην ολλανδική Eredivisie και η τελική βαθμολογία:

Αλμέρε-Ναϊμέγκεν 1-4

Αλκμάαρ-Ουτρέχτη 3-3

Φόλενταμ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-2

Φέγενορντ-Εξέλσιορ 4-0

Χέρακλες-Φορτούνα Σιτάρντ 0-0

Αϊντχόφεν-Βααλβάικ 3-1

Σπάρτα Ρότερνταμ-Χέρενφεν 2-1

Φίτεσε-Άγιαξ 2-2