ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ολοκληρώθηκε το “μπαμ”! Την πρόκρισή της σε τελικό του Champiopns League για τρίτη φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί κέρδισαν την Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0 στο “Parc des Princes” -όπως και στη Γερμανία και θα αγωνιστούν στο “Γουέμπλεϊ” το Σάββατο 1 Ιουνίου, κόντρα στην ομάδα που θα περάσει από το Ρεάλ – Μπάγερν. Ο Ματς Χούμελς το γκολ που έκρινε τον αγώνα. Τέσσερα δοκάρια οι γηπεδούχοι.

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά! Η Ντόρτμουντ είναι η πρώτη φιναλίστ του φετινού τελικού του Champions League! Με σκόρερ τον Χούμελς, οι Βεστφαλοί κέρδισαν και στο δεύτερο ματς τους Γάλλους με 1-0 και προκρίθηκαν στο “μεγάλο” ματς του Γουέμπλεϊ, ψάχνοντας τη δεύτερη κούπα -με τα… μεγάλα αυτιά- στην ιστορία τους!

Πλέον, η Ντόρτμουντ περιμένει να μάθει, ποιος θα είναι ο νικητής του ευρωπαϊκού clasico, Ρεαλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου, έπειτα από το 2-2 της Γερμανίας. Θυμίζουμε ότι οι Βεστφαλοίί -στο δεύτερο τους τελικό, το 2013- είχαν ηττηθεί στο Γουέμπλεϊ από την Μπάγερν Μονάχου, χάνοντας το τρόπαιο.

Το παιχνίδι…

Η Παρί Σεν Ζερμέν προσπάθησε να κάνει μια καλή… εκκίνηση και να μπει δυνατά στο ματς, παίζοντας με τον Εμπαπέ στην πτέρυγα και τον Ρπάμος στο κέντρο της επίθεσης, αλλά η Ντόρτμουντ δεν είχε κανένα πρόβλημα από την πίεση που της ασκήθηκε. Πέρα από κάποια σουτ, οι δυο ομάδες δεν έφτασαν σε κλασική ευκαιρία για να σκοράρουν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν θέλησε να κυκλοφορήσει πιο γρήγορα την μπάλα και να γίνει απειλητική, αλλά η καλύτερή της στιγμή ήταν ένα άστοχο σουτ του Ντεμπελέ (31′). Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν της επέτρεψε να κάνει περισσότερα. Η Ντόρτμουντ όχι μόνο έβγαλε σιγουριά στις κινήσεις της (ειδικά ο Σάντσο, μεσοεπιθετικά), αλλά στο 35′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Ντοναρούμα να νικάει τον Αντεγιέμι σε τετ-α-τετ.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Παρί Σεν Ζερμέν “άγγιξε” το γκολ στο 47′ έχοντας δοκάρι με τον Εμερί. Τρία λεπτά μετά, όμως, η Ντόρτμουντ έκανε το 0-1, με την κεφαλιά του Χούμελς, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε στα… σχοινιά, αφού ήθελε τρία γκολ για να “κλέψει” την πρόκριση από την Ντόρτμουντ και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 60′ ο Μέντες έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κόμπελ.

Παρά τη μεγάλη πίεση που δέχθηκε στο φινάλε του ματς από τους γηπεδούχους, η Ντόρτμουντ δε δέχθηκε γκολ μέχρι τη λήξη. Στο φινάλε του 90λεπτου είχε και πάλι την… τύχη με το μέρος της.

Στο 86′ και μετά από φάση διαρκείας, ο Κόμπελ έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Εμπαπέ, με την μπάλα να ακουμπάει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι. Δυο λεπτά μετά, το μακρινό σουτ τουν Βιτίνια έστειλε την μπάλα και πάλι στο δοκάρι. Στο 90+2′ οι γηπεδούχοι “φώναξαν” για πέναλτι στον Εμπαπέ, αλλά ο Ορσάτι έδειξε “παίζεται”.

Στον τελικό του Γουέμπλεϊ η Ντόρτμουντ με δυο νίκες (1-0) κόντρα στην Παρί!

To άρθρο Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 0-1: Θρίαμβος για τους Βεστφαλούς και πρόκριση στον τελικό του Champions League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .