ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Η Αταλάντα πήρε το ντέρμπι 5άδας με τη Ρόμα στη Serie A και με τη νίκη της με 2-1, βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στην έξοδο του Champions League, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Με δύο γκολ του Ντε Κετελάρε μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, η Αταλάντα έβαλε τις βάσεις για ένα πολύτιμο “τρίποντο” και έφθασε στη νίκη, παρά τη μείωση του σκορ από τη Ρόμα με πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 66ο λεπτό.

Η ομάδα του Μπέργκαμο βρέθηκε στο +3 από τους Ρωμαίους στην 5η θέση και μάλιστα με ένα παιχνίδι λιγότερο, γεγονός που τη φέρνει “αγκαλιά” με ένα από τα πέντε “εισιτήρια” που δικαιούται η Ιταλία για το Champions League της επόμενης περιόδου. Η Αταλάντα έχει πάντως μπροστά της και τον τελικό του Europa League.

To άρθρο Αταλάντα – Ρόμα 2-1: Νίκη στο ντέρμπι 5άδας της Serie A και ένα «βήμα» από την έξοδο στο Champions League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .