ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στον εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1 και τον έθεσε ουσιαστικά εκτός “μάχης” στο πρωτάθλημα, μένοντας ο ίδιος “ζωντανός” για τον τίτλο.

Λίγες μόνο ημέρες μετά το θρίαμβο στο Conference League, ο Ολυμπιακός… προσγειώθηκε στην ελληνική πραγματικότητα, αφού με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, δεν κατάφερε να αντισταθεί στον ΠΑΟΚ και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη που τους φέρνει σε απόσταση… βολής από την πρώτη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” σκόραρε με Τάισον, Ζίβκοβιτς και μείωσε τη διαφορά του από την ΑΕΚ στην κορυφή, στον ένα βαθμό, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά, οι Πειραιώτες έμειναν στο -5 από την Ένωση και στην 4η θέση.

Το παιχνίδι

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε να “πιέσει” τον Ολυμπιακό, αλλά είχε κακές επιλογές και ήταν οι Πειραιώτες που δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, με τον Μασούρα να αστοχεί σε κεφαλιά μέσα στην περιοχή στο 9′.

Ακολούθησε όμως μία τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον ΠΑΟΚ, αφού στο 12′ ο Τόμας με τάκλιν πρόλαβε να βγάλει τον Κωνσταντέλια απέναντι από τον Τζολάκη, αλλά ο νεαρός εξτρέμ των γηπεδούχων άργησε υπερβολικά να εκτελέσει και κόπηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Το γκολ ήρθε τελικά για τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο 26′, με τον Τάισον να εκμεταλλεύεται ένα “τυφλό” γύρισμα του Ζίβκοβιτς και να πλασάρει λίγο μέσα από την περιοχή, για το 1-0 της ομάδας του στο ματς.

Το γκολ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τον Λουτσέσκου να δίνει μέτρα στους φιλοξενούμενους και να προσπαθεί να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις, αλλά η ομάδα του δεν βρήκε τη φάση που έψαχνε για ένα δεύτερο γκολ. Οι Πειραιώτες από την πλευρά τους είχαν μόνο μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Μαρτίνς που απέκρουσε ο Κοτάρσκι, για να μείνει το σκορ στο 1-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, “κυριάρχησαν” τα σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα λεπτά και υπήρξαν αρκετές εντάσεις μεταξύ των παικτών, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει όμως ένα δεύτερο γκολ στην πρώτη του αντεπίθεση. Στο 65π λεπτό του αγώνα, ο Κωνσταντέλιας με φοβερή ντρίμπλα και κάθετη πάσα, έβγαλε τον Ζίβκοβιτς απέναντι από τον Τζολάκη και ο Σέρβος πλάσαρε εύκολα για το 2-0 της ομάδας του στο ματς.

Το δεύτερο γκολ έβαλε ουσιαστικό τέλος στο ματς, αφού ο ΠΑΟΚ ήλεγξε στη συνέχεια το ρυθμό του αγώνα και ο Ολυμπιακός δεν έδειξε τη δυνατότητα να αντιδράσει, για να αλλάξει το αποτέλεσμα του ντέρμπι. Το μόνο που κατάφερε ήταν ένα… δοκάρι με τον Όρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφθασε έτσι σε μία σπουδαία νίκη, που τη διατηρεί στη “μάχη” για τον τίτλο, ενώ αφήνει ουσιαστικά εκτός τους Πειραιώτες, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ της Super League 1.

To άρθρο ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Οι Θεσσαλονικείς «προσγείωσαν» τους Πειραιώτες και τους έθεσαν εκτός τίτλου στη Super League 1 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .