ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 3-3: Συγκλονιστική ισοπαλία στην Premier League με αυτογκόλ από τερματοφύλακα και τρομερό φινάλε

Ασύλληπτο ματς στο “Villa Park”. Από το 1-3, οι “χωριάτες” έφτασαν να πάρουν την εντός έδρας ισοπαλία από την Λίβερπουλ (3-3). Από ένα γκολ ακυρώθηκε σε κάθε ομάδα. Απίστευτο αυτογκόλ πέτυχε ο τερματοφύλακας, Εμιλιάνο Μαρτίνες. Δυο τέρματα ο Ντουράν μέσα σε τρία λεπτά, στο φινάλε του ματς!

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να προηγείται με 3-1 μέχρι το 85’ μέσα στην έδρα της Άστον Βίλα, αλλά τα δυο γκολ που σημείωσε ο Ντουράν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης διαμόρφωσαν ένα εκπληκτικό 3-3, αποτέλεσμα που έφερε τους γηπεδούχους μια… ανάσα από το Champions League της νέας περιόδου.

Μόλις στο 2′ η Λίβερπουλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έχοντας όμως τη βοήθεια του Εμιλιάνο Μαρτίνες. Μετά από γύρισμα του Έλιοτ από τα δεξιά, ο Αργεντινός τερματοφύλακας φάνηκε να ελέγχει την μπάλα, τελικά αυτή του έφυγε από τα χέρια και την έβαλε μόνος του στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μετά από 10 λεπτά, με το πλασέ του Τίλεμανς.

Στο 23′ η Λίβερπουλ ανέκτησε το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Τζόε Γκόμες “εκτέλεσε” από τη γωνία της περιοχής, ο Μαρτίνες δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Χάκπο από κοντά σκόραρε για το 1-2. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας μάλιστα ακόμα και γκολ… εξ επαφής στο 36′, με τον Ντιέγκο Κάρλος.

Με την έναρξη της επανάληψης (48′) τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Άστον Βίλα, αφού ο Κουάνσα έκανε το 1-3 για την Λίβερπουλ.

Το ματς συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να χάνουν απίστευτες ευκαιρίες για γκολ και να έχουν από ένα ακυρωθέν γκολ. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά και με “χρυσή” αλλαγή τον Ντουράν (μπήκε στο 79΄ αντί του Ζανιόλο), η Αστον Βίλα κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 2-3 στο 85′ και τρία λεπτά μετά με τον ίδιο παίκτη και αρκετή δόση τύχης (η μπάλα βρήκε πάνω στο πόδι του μετά την πάσα του Μπέιλι) να φτάσει στο εντυπωσιακό 3-3!

Με το βαθμό που πήραν, οι “χωριάτες” κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 από την Τότεναμ “αγκαλιάζοντας” την έξοδο στο Champions League.

Απομένει μία αγωνιστική για το φινάλε, οι “πετεινοί” παίζουν το βράδυ της Τρίτης το εξ αναβολής ματς με την Σίτι κι αν δε νικήσουν, τότε τα πάντα θα έχουν τελειώσει και η ομάδα του Ουνάι Έμερι θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους… χρυσοφόρους ομίλους.