ΕνημέρωσηΠολιτική

Ιταλία: Γιουβέντους και Μπολόνια στο Champions League

Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα και δύο γκολ του Ντε Κετελάρε (18′,20′) έδωσαν την ευκαιρία στην Αταλάντα να νικήσει με 2-1 τη Ρόμα στο Μπέργκαμο και με τρία ματς ακόμη μπροστά της (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) να βρίσκεται «αγκαλιά» με την κατάκτηση της 5ης θέσης που θα την φέρει στους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου. Εκεί όπου θα βρεθούν Μπολόνια και Γιουβέντους μετά το αποτέλεσμα στο Μπέργκαμο.

Με… φόρα από την πρόκριση στον τελικό του Europa League οι «μπεργκαμάσκι» κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Ρόμα με τη συμπλήρωση του 20λεπτου και με τα δύο γκολ του Βέλγου μέσου να μπουν από νωρίς σε θέση… οδηγού.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι «Ρωμαίοι» μετά τον αποκλεισμό τους από την Λεβερκούζεν στους ημιτελικούς του Europa League φάνηκαν επηρεασμένοι από την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι στη «Μπάι Αρίνα», το βράδυ της περασμένης Πέμπτης (9/5) και, πλέον, αναζητούν ένα θαύμα για να προσπεράσουν τη σημερινή τους αντίπαλο και να πάρουν εκείνοι το 5ο και τελευταίο «εισιτήριο» για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Νωρίτερα, το γκολ του Αντριέν Ραμπιό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όχι μόνο «έσωσε την παρτίδα» για την Γιουβέντους με την Σαλερνιτάνα (1-1), αλλά χάρις σε αυτό (και τη νίκη της Αταλάντα) οι «μπιανκονέρι» κλείδωσαν τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Champions League της επόμενης περιόδου, όπως και η Μπολόνια, μετά το «διπλό» επί της Νάπολι.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν διαφορά +7 βαθμών από τους «τζαλορόσι», η οποία είναι αδύνατο να καλυφθεί στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές.

Άρα το 5ο και τελευταίο «εισιτήριο» για το Champions League θα παιχτεί ανάμεσα σε Αταλάντα και Ρόμα.

Η 36η αγωνιστική:

Φροζινόνε-Ίντερ 0-5 (19΄ Φρατέζι, 60΄ Αρναούτοβιτς, 77΄ Μπιουκάναν, 80΄ Λαουτάρο Μαρτίνες, 84΄ Τουράμ)

Νάπολι-Μπολόνια 0-2 (9΄ Ντογιέ, 12΄ Ποσχ)

Μίλαν-Κάλιαρι 5-1 (35΄ Μπενασέρ, 59΄, 87΄ Πούλισικ, 74΄ Ράιντερς, 83΄ Λεάο – 63΄ Νάντεζ)

Λάτσιο-Έμπολι 2-0 (45’+ Πάτρικ, 89′ Βεσίνο)

Τζένοα-Σασουόλο 2-1 (56′ Μπάντελι, 63′ αυτ. Κουμπούλα-31′ πεν. Πιναμόντι)

Βερόνα-Τορίνο 1-2 (67′ Σφιντέρφσκι-77′ Σάβα, 83′ Πελέγκρι)

Γιουβέντους-Σαλερνιτάνα 1-1 (+90΄ Ραμπιό – 27΄ Πιερότσι)

Αταλάντα-Ρόμα 2-1 (18′,20′ Ντε Κετελάρε – 65′ πεν. Πελεγκρίνι)