ΕνημέρωσηΟικονομία

NBA: Το Κλίβελαντ προκρίθηκε στους ημιτελικούς της Ανατολής

Το Κλίβελαντ είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει η Βοστώνη στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Ανατολής στο NBA. Οι Καβαλίερς νίκησαν τους Ορλάντο Μάτζικ στο Κλίβελαντ με 106-94, στον έβδομο και τελευταίο αγώνα της σειράς για τον α΄ γύρο των πλέι οφ, και έφτασαν τις τέσσερις νίκες που απαιτούνταν για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τους «Καβς» οδήγησε στο 4-3 και την πρόκριση ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος σημείωσε 39 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή στην επιτυχία και των Κάρις ΛεΒέρτ (15 πόντοι), Μαξ Στρους (13 πόντοι), Ντάριους Γκάρλαντ (12 πόντοι) και Έβαν Μόμπλεϊ (11 πόντοι, 16 ριμπάουντ και 5 μπλοκ).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», «αιχμή του δόρατος» για το Ορλάντο ήταν ο Πάολο Μπανκέρο που σημείωσε 38 πόντους (σ.σ. «κατέβασε» και 16 ριμπάουντ), ενώ οι υπόλοιποι «διψήφιοι» σκόρερ των Μάτζικ ήταν οι Ουέντελ Κάρτερ Τζούνιορ (13 πόντοι) και Τζέιλεν Σαγκς (10 πόντοι).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 18 πόντων, ωστόσο το Κλίβελαντ πλησίασε στους 10 στο ημίχρονο (53-43), προτού αναλάβει… δράση στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Μίτσελ που σημείωσε 17 πόντους σε αυτήν την περίοδο, συμπεριλαμβανομένου του λέι απ, με το οποίο έβαλε τους Καβαλίερς μπροστά στο σκορ (68-66), 3:08 πριν τη λήξη.