LifeStyle

Ταεκβοντό: «Χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης ο Θολιώτης

Δύο χρόνια μετά την ανάδειξή του σε πρωταθλητή Ευρώπης στους U21, ο Βασίλης Θολιώτης, βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών μιας μεγάλης διοργάνωσης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, κατέκτησε την 3η θέση στα -87 κιλά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών «Βελιγράδι 2024», με τη χώρα μας πλέον να μετρά δύο μετάλλια στη διοργάνωση της σερβικής πρωτεύουσας, μετά και το ασημένιο του Κωνσταντίνου Δημητρόπουλου (-54κ.) στην πρεμιέρα της Πέμπτης. Επίσης από ελληνικής πλευράς ο Διονύσης Ραψομανίκης κατέλαβε την 5η θέση στα -58 κιλά, όπως και η Μελίνα Γεωργίου στα -46 κιλά.

Ο Θολιώτης, μέλος της εθνικής ομάδας και στο περσινό Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε στο Μπακού, προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά τη νίκη 2-0 επί του Δανού Αμέρ Αλί, ενώ μπήκε στα μετάλλια μετά τη νίκη επίσης με 2-0 επί του Σουηδού Φαρμακάς. Στον αγώνα για την πρόκρισή του στον τελικό της κατηγορίας, ηττήθηκε 2-0 από τον Τούρκο Μπικέρ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Μια νίκη σε δύο αγώνες είχε ο Ραψομανίκης. Ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης το 2021 στη Σόφια, νίκησε 2-1 τον Ρώσο Μπαγκόφ (ΑΙΝ), όμως αποκλείστηκε από τα ημιτελικά μετά την ήττα 2-0 από τον Σέρβο Κορνέεφ.

Από τον γύρο των «32» στα -46 κιλά, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γεωργίου. Νίκησε κατά σειρά 2-0 την Σαλγκέιρο από την Πορτογαλία και 2-1 την Ισραηλινή Μπέιχ. Στον αγώνα για την είσοδό της στα μετάλλια, ηττήθηκε 2-0 από την Μάκας (Βοσνία/Ερζεγοβίνη).

Να θυμίσουμε ότι αρχηγός αποστολής είναι ο Ιωσήφ Μακρυνάκης, ενώ ομοσπονδιακοί προπονητές ορίστηκαν από την Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό οι Κωνσταντίνος Καπάνης, Ιωάννης Μαμέκας και Ιωακείμ Πεχλιβάνης.

Με το μετάλλιο του Θολιώτη, το ελληνικό Ολυμπιακό ταεκβοντό έφτασε συνολικά τα 48 στη διοργάνωση (9 χρυσά, 13 ασημένια, 26 χάλκινα), με τους Γιώργο Ιωνά και Μόρφω Δροσίδου να είναι οι… πολυμεταλλιούχοι (από 3).

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σερβίας συμμετέχουν 366 αθλητές και αθλήτριες.