ΕνημέρωσηΠολιτική

WRC Rally Poland: Απόλυτοι κυρίαρχοι οι Kalle Rovanpera– Jonne Halttunen

Του Περικλή Χαλάτση

Η αυλαία του ORLEN 80ο Ράλι Πολωνίας έπεσε και η σκόνη από τα περάσματα των αγωνιστικών άρχισε να κάθεται στις ειδικές διαδρομές γύρω από τη Βαλτική θάλασσα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι Φινλανδοί Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen, πρωταθλητές 2022 και 2023, κέρδισαν άνετα και με διαφορά από τους δεύτερους Elfyn Evans- Scott Martin και έτσι στις δύο πρώτες θέσεις της ράμπας του τερματισμού ανέβηκαν δύο TOYOTA GR YARIS Rally 1 Hybrid.

Το WRC με τον αγώνα στην Πολωνία έφθασε στη μέση της αγωνιστικής χρονιάς. Ήταν ο 7ος από τους 13 αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ.

Ήταν ένας δύσκολος αγώνας που έκρυβε πολλές εκπλήξεις. Βάση προγράμματος στην Πολωνία θα έτρεχαν οι Γάλλοι Sebastien Ogier- Vincent Landais. Όμως ένα ατύχημα στις δομικές ήταν αρκετό για να καταλήξουν στο νοσοκομείο και να μείνουν εκτός αγώνα.

Ο επικεφαλής της αγωνιστικής ομάδας της Toyota, Jari-Matti Latvala αφού εξασφάλισε την έγκριση της FIA ζήτησε από τους Rovanpera και Halttunen να διακόψουν τις διακοπές τους και να πάνε στην Πολωνία για να καλύψουν το κενό. Το Φινλανδικό πλήρωμα έφτασαν στην Πολωνία και ξεκίνησαν τον αγώνα χωρίς να έχουν κάνει δοκιμές και με δανεικές σημειώσεις για τις Ε.Δ.

Και εδώ ακριβώς οφείλουμε να συγχαρούμε τους Φινλανδούς που κέρδισαν τον αγώνα χωρίς να έχουν κάνει δοκιμές. Βέβαια οι σοβαρότεροι αντίπαλοί τους οι Ott Tanak- Martin Jarveoja βγήκαν από την πρώτη ημέρα εκτός συναγωνισμού όταν πετάχτηκε ένα ελάφι μπροστά τους. Από το χτύπημα καταστράφηκε το σύστημα ψύξης και έτσι την πρώτη ημέρα οι Λετονοί έμειναν θεατές. Στη συνέχεια έκαναν εκπληκτικό αγώνα που όμως ήταν  πάντα υπό τον έλεγχο των Φινλανδών που έδιναν ρυθμό ανάλογα με τη διαφορά που είχαν από τα υπόλοιπα που βρίσκονταν πίσω τους.

Οι Elfyn Evans- Scott Martin πάντα μαχητικοί

Εκπληκτικοί οι Tanak Jarveoja

Όταν το αυτοκίνητό τους δουλεύει σωστά τότε οι Andrien Fourmoux- Alefandre Coria δίνουν την κλάση τους

Αυτό το κλατάρισμα ήταν μοιραίο για τους Andreas Mikkelsen – Torstein Eriksen που έχασαν την 3η θέση

Αφού οι Φινλανδοί είχαν εξασφαλίσει την πρώτη θέση έκαναν αγώνα τακτικής. Στην Power Stage οι Ott Tanak- Martin Jarveoja και Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe  – και οι δύο με HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid- φλέρταραν με τους χρόνους. Οι Εσθονοί είχαν κάνει τον απόλυτο χρόνο αλλά στο τέλος οι Βέλγοι πήγαν πιο γρήγορα, έσπασαν τα χρονόμετρα και κέρδισαν την Power Stage.

Οι νικητές του αγώνα Rovanpera – Halttunen δεν είχαν λόγο να πιέσουν. Άλλωστε δεν τους ενδιαφέρουν οι βαθμοί αφού δεν τρέχουν σε όλο το πρωτάθλημα. Η νίκη τους βοηθάει την ομάδα τους. Το 1-2 που έκαναν μαζί τους Evans- Martin είναι αρκετοί βαθμοί για το πρωτάθλημα των κατασκευαστών. Την 3η θέση της γενικής κατάταξης κέρδισαν οι Γάλλοι Andrien Fourmoux- Alefandre Coria.

Οι πρώτοι δέκα μετά την καρό σημαία του τερματισμού

Στην 9η θέση της γενικ΄ςη κατάταξης τερμάτισαν οι Φινλανδοί Sami Pajari- Enni Malkonen  (TOYOTA GR Yaris RC2) που κέρδισαν άξια την κατηγορία τους.