ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν των Σάρλοτ Χόρνετς (123-85) και να φτάσουν τις τρεις σερί νίκες. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το double-double σε μόλις 24 λεπτά συμμετοχής. Ιστορικό επίτευγμα από τον Μπρουκ Λόπεζ.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι Μιλγουόκι Μπακς διέλυσαν εντός έδρας τους Σάρλοτ Χόρνετς με 123-85 και έφτασαν τις τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμποι ανέβασε το ρεκόρ της στο 38-21 και παραμένει στην τρίτη θέση της Ανατολής. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι “έπεσαν” στο 15-43.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/8 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ 21 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μπόμπι Πόρτις.

Για τη Σάρλοτ ο Μάιλς Μπρίτζες είχε 17 πόντους αλλά με 6/15 σουτ, ο Τρε Μαν είχε 16 πόντους και ο Μπράντον Μίλερ είχε 14 πόντους. Επόμενος αγώνα των Μπακς, τα ξημερώματα Παρασκευής (01.03.2024), πάλι απέναντι στους Χόρνετς, αλλά αυτή τη φορά στην Σάρλοτ.

Ο Μπρουκ Λόπεζ έμεινε άποντος στην αναμέτρηση, αλλά με τα δύο μπλοκ που είχε στον αγώνα κατάφερε να γράψει ιστορία, αφού πέρασε στη δεύτερη θέση των Μπακς, με 806 τάπες. Ο Αμερικανός σέντερ ισοφάρισε την επίδοση του Άλτον Λίστερ. Ο πρώτος στη σχετική κατηγορία είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 966.

Ο Λόπεζ έχει 1.876 μπλοκ στα 16 χρόνια που αγωνίζεται στο NBA, μαζί με 972 με τη φανέλα των Νετς από το 2008 μέχρι το 2017.

To άρθρο Μπακς – Χόρνετς 123-85: Άνετη νίκη νίκη με 25άρα από Αντετοκούνμπο και… Ιστορικό Λόπεζ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .