ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ο Άγιαξ βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, πήρε την ισοπαλία με 2-2 και έμεινε “ζωντανός” για την πρόκριση στους “16” του Conference League.

Η Μπόντο Γκλιμτ “άγγιξε” τη μεγαλύτερη έκπληξη στα μπαράζ του Conference League, προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά μέσα στην έδρα του Άγιαξ, αλλά ο Ντεν Μπούμεν ισοφάρισε με πέναλτι στο 90+1′ και ο Μπεργκχάους πέτυχε buzzer beater στο 90+7′, χαρίζοντας έστω την ισοπαλία στην ολλανδική ομάδα.

Θύμα έκπληξης έπεσε και η Ρεάλ Μπέτις στο πρώτο παιχνίδι με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αφού ηττήθηκε στην Ισπανία με 1-0 από γκολ με πέναλτι του Πέτκοβιτς και πλέον θα χρειαστεί υπέρβαση για να προκριθεί από τα μπαράζ της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα στο Conference League

Μπέτις – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1

(76΄ πέν. Πέτκοβιτς)

Άγιαξ – Μπόντο Γκλιμτ 2-2

(90΄+1΄ πέν. Φαν ντεν Μπούμεν, 90΄+7 Μπερχούις – 16΄, 64΄ Γκρονμπάεκ)

Μακάμπι Χάιφα – Γάνδη 1-0

(65΄ Πιερό)

Σερβέτ – Λουντογκόρετς 0-0

Στουρμ Γκρατς – Σλόβαν Μπρατισλάβας 4-1

(4΄ Μπίρεθ, 27΄ Γκ. Στάνκοβιτς, 64΄ Κιτεϊσβίλι, 90΄+1΄ Καμαρά – 8΄ Ροντρίγκες)

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

(31΄ Ρασμούσεν, 68΄ Νίλσον – 3΄ Τσαϊμπί, 10΄ Κάλαϊτζιτς)

Μόλντε – Λέγκια Βαρσοβίας 3-2

(12΄, 19΄ Γκουλμπράντσεν, 24΄ Κάασα – 64΄ Ζοσουέ, 71΄ Ογκουστίνιακ)

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 1-0

(83΄ Ελ Κααμπί)

Οι ρεβάνς είναι προγραμματισμένες για τις τις 22 Φεβρουαρίου.

To άρθρο Conference League: «Ζωντανός» στις καθυστερήσεις ο Άγιαξ, ήττα για τη Ρεάλ Μπέτις – Όλα τα αποτελέσματα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .