ΕνημέρωσηΠολιτική

Europa Conference League: Η Φιορεντίνα «καθάρισε» στην παράταση (2-0) την Πλζεν και περιμένει… ΠΑΟΚ ή Μπριζ

Η Φιορεντίνα «ζορίστηκε» πολύ κόντρα στην εξαιρετικά δομημένη και σκληροτράχηλη Βικτόρια Πλζεν στη ρεβάνς του «Artemio Franchi», έχασε μια… ντουζίνα «καθαρές» ευκαιρίες (με αποκορύφωμα τα δοκάρια των Μπελότι και Κουαμέ) κι εντέλει τη «λύγισε» στην παράταση με 2-0, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Europa Conference League.

Εκεί όπου θα περιμένει πλέον τον νικητή απ’ το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με την Μπριζ, μετά τον εν εξελίξει δικό τους δεύτερο αγώνα (1-0 οι Βέλγοι στο πρώτο ματς).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι «βιόλα» πήραν απ’ την αρχή τα ηνία του αγώνα και πίεσαν ασφυκτικά την άμυνα των Τσέχων. Ο Γιεντλίκα, ωστόσο, είχε κατεβάσει… ρολά κάτω απ’ την εστία του, πολύ περισσότερο δε όταν έμεινε η ομάδα του με δέκα παίκτες μετά την απευθείας αποβολή του Καντού στο 66’.

Οι Ιταλοί συνέχισαν να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω απ’ την άλλη όμως γκολ δεν βρήκαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όλα… απλοποιήθηκαν στο 92’ με το πολύ ωραίο τελείωμα του Νίκο Γκονζάλες στο οποίο δεν είχε… απάντηση ο Γιεντλίκα, με τη Φιορεντίνα να ανοίγει το σκορ (1-0).

Η Φιορεντίνα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο υπόλοιπο μέρος της παράτασης και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκρισή της στα ημιτελικά με το πολύ ωραίο γκολ του Μπιράγκι στο 108’.απ’ την ασίστ του Ικονέ, που έστειλε την περσινή φιναλίστ του Europa Conference League στους ημιτελικούς.