ΕνημέρωσηΠολιτική

Europa Conference League: Πρόκριση στους «16» με 10 παίκτες η Μακάμπι Χάιφα

Όπως και στο πρώτο ματς, που διεξήχθη στη Βουδαπέστη χωρίς θεατές, έτσι και στην ρεβάνς των play off του Europa Conference League στην «KAA Arena», ο Φρανζντί Πιερό έκανε τη διαφορά και η Μακάμπι Χάιφα ήταν η ομάδα που με την ισοπαλία στην έδρα της Γάνδης (είχε νικήσει 1-0 στο πρώτο ματς) έγινε η πρώτη που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο 28χρονος σέντερ φορ από την Αϊτή είχε πετύχει το νικητήριο γκολ των Ισραηλινών την περασμένη εβδομάδα στο 65΄, σήμερα σκόραρε στο 4ο λεπτό και παρά την «απάντηση» των Βέλγων στο 69΄ με τον Τισουνταλί, το συγκρότημα του Μεσάι Ντέγκο ήταν εκείνο που πανηγύρισε στο φινάλε.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η επιτυχία της Μακάμπι, μάλιστα, αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία δεδομένου ότι από το 72ο λεπτό αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σούντγκρεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων-ρεβάνς των play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League:

Γάνδη (Βέλγιο)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-1 (69΄ Τισουνταλί – 4΄ Πιερό)

Α΄ αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Μακάμπι Χάιφα με συνολικό σκορ 2-1

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Σερβέτ (Ελβετία) 22/02 (0-0)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Μπέτις (Ισπανία) 22/02 (1-0)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Άγιαξ (Ολλανδία) 22/02 (2-2)

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 22/02 (1-4)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 22/02 (2-2)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 22/02 (0-1)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Μόλντε (Νορβηγία) 22/02 (2-3)

*Στην φάση των «16» έχουν ήδη προκριθεί απευθείας ως πρώτοι στους ομίλους οι ΠΑΟΚ, Άστον Βίλα, Μπριζ, Φενερμπαχτσέ, Φιορεντίνα, Λιλ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βικτόρια Πλζεν.