ΕνημέρωσηΠολιτική

Αγγλία: Άνετα η Μάντσεστερ Σίτι, 5-1 τη Γουλβς

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ «χτύπησε» τέσσερις φορές και η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 5-1 τη Γουλβς, παραμένοντας σε τροχιά για την κατάκτηση του τέταρτου διαδοχικού τίτλου της στην Premier League.

Λίγες ώρες μετά το 3-0 της Άρσεναλ επί της Μπόρνμουθ, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα απάντησαν με ένα ηχηρό «τρίποντο» που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής από τους Βορειολονδρέζους στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με ένα ματς λιγότερο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο Χάαλαντ, ο οποίος αύξησε στα 25 τα τέρματα του στο εφετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 12΄ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 35΄ διαμόρφωσε το 2-0, αξιοποιώντας τη σέντρα του Ρόντρι.

Ο 23χρονος Νορβηγός έγραψε το 3-0 λίγο πριν το ημίχρονο και πριν ο Χι-Τσαν μειώσει σε 3-1 στο 53΄. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, ο Χάαλαντ «γκρέμισε» τα όνειρα των φιλοξενούμενων για επιστροφή σημειώνοντας το τέταρτο του γκολ στον αγώνα. Στο 85΄ ο Αλβάρες διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Λούτον-Έβερτον 1-1 (31΄ Αντεμπάγιο – 23΄ πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-0 (45΄ πεν. Σάκα, 70΄ Τροσάρ, 90+7΄ Ράις)

Μπρέντφορντ-Φούλαμ 0-0

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-4 (86΄ Οσέι – 19΄ Γουίλσον, 35΄ Λόνγκσταφ, 40΄ Γκιμαράες, 55΄ Ίσακ)

Σέφιλντ Γιουν.-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (17΄ πεν. Ντίαθ – 27΄, 65΄ Χάντσον-Οντόι, 51΄ Γέιτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 5-1 12΄ πεν., 35΄, 45+3΄, 54΄ Χάαλαντ, 85΄ Αλβάρες – 53΄ Χι-Τσαν)