ΑθλητισμόςΕνημέρωση

Ο Ελ Κααμπί αναδείχθηκε MVP των πρώτων ημιτελικών στο Conference League

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί ήταν συγκλονιστικός στο Άστον Βίλα – Ολυμπιακός και αναδείχθηκε -πανάξια- MVP των πρώτων ημιτελικών στο Conference League.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί αναδείχθηκε MVP των πρώτων ημιτελικών στο Conference League, μετά από σχετική ψηφοφορία της UEFA, με το χατ-τρικ που πέτυχε στο Άστον Βίλα – Ολυμπιακός να του δίνει τη συγκεκριμένη διάκριση.

Ο Μαροκινός διεθνής επιθετικός του Ολυμπιακού επικράτησε του επιθετικού της Φιορεντίνα από την Ανγκόλα, Ενζολά, ο οποίος χάρισε στις καθυστερήσεις τη νίκη (3-2) στους “βιόλα”, στην αναμέτρησή τους με την Κλαμπ Μπριζ.

Να αναφέρουμε ότι ο Ελ Κααμπί έγινε ο πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού, ο οποίος σημειώνει 30+ γκολ σε μία αγωνιστική περίοδο, έχοντας μάλιστα άλλα τέσσερα ματς μπροστά του με τον Ολυμπιακό.

Ο προηγούμενος που είχε καταφέρει κάτι ανάλογο ήταν ο ο Αλέκος Αλεξανδρής τη σεζόν 2001-02, όταν και σημείωσε 32 γκολ σε 37 συμμετοχές. Ο παλαίμαχος επιθετικός είχε σημειώσει 19 γκολ στο πρωτάθλημα σε 22 ματς, 11 στο Κύπελλο σε 10 αγώνες και δύο γκολ σε πέντε συμμετοχές στο Champions League.

Καλύτερο γκολ-κατηγορία στην οποία ήταν επίσης υποψήφιος Ελ Κααμπί για το δεύτερο προσωπικό του γκολ- ψηφίστηκε του Ιταλού επιθετικού Ρικάρντο Σοτίλ, με το οποίο η Φιορεντίνα άνοιξε (5΄) τις αποστάσεις στο σκορ στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης με τη Μπριζ (3-2).